January Start with us
March 2020
Speweik for Judge
Sheriff 2020 Rail
Ol’ Jenny
Weekly Specials
May 2019
Bowlus for Commish 2020
Oct. 2018 Update
Logo
BVH March 2020
Briar Hill Health Update
Gerdeman Ins Jan 2016

NB Athletic Hall of Fame Inducting Four Friday

North Baltimore Hall of Fame

On Friday, February 12, 2016, the North Baltimore Athletic Department will be adding four new members to it’s Athletic Hall of Fame. We are proud to announce that:

Matt Gazarek (1995),

Emily Stewart (2011),

Mackenzie Carpenter (2011),

and Bobby Lawson will be inducted into the North Baltimore Athletic Hall of Fame.

This will publicly take place in between the Junior Varsity and Varsity boys’ games against Arcadia High School.

All current members of the North Baltimore High School Sports Hall of Fame are invited to attend the induction ceremony as we celebrate the new inductees’ accomplishments.

NBHS Athletic Hall of Fame

Year

Name

Sport

Other

1917

Ruth Tarr Fausnaugh

Basketball

Baseball

Field Hockey

1925

Howard Goldner

Football

1925

Orville Bayliss

Track

1st Team All Ohio Track-1925

1925

Meryl Kaufman

Track

1925

Clarence Jennings

Track

1st Team All Ohio Track 1925

1926

Kenneth Judd

Track

1st Team All Ohio Track 1925

1935

Cliff Brumbaugh

Track

1st Team All Ohio Track 1935

1938

Joe Barrett

Basketball

1938

John Crouse, Sr.

Basketball

1938

Bill Kitchen

Basketball

1938

Bud Miller

Basketball

1938

Basketball

State Semi-Finalist

1946

Donald Boney

Baseball

1947

Kenneth Judd

Golf

1951

Bill Boney

Basketball

1954

Football

Undefeated

1955

Jim Baney

Basketball

1955

Bruce Mauk

Football

1955

Ned Miklovic

Basketball

1955

Larry Woodruff

Football

1956

Bill Carlton

Football

1956

Jim Judd

Football

1957

Wayne Mauk

Football

1958

Carl Meyer

Football

1958

Terry McGann

Basketball

1958

Ron Rader

Basketball

1962

Dick Clark

Basketball

Honorable Mention- All Ohio Basketball 1961

1962

Ed Ziegler

Track

1965

John Apple

Weightlifting

1965

Gary Hesse

Basketball

Year

Name

Sport

Other

1967

Doug Ebright

Basketball

1968

David Smith

Track

1970

Steve Brown

Rowing

1970

Jim Roach

Basketball and Golf

1973

Jeff Miklovic

Golf

1973

Jim Snyder

Wrestling

1974

Mark Augsburger

Golf

1975

Warren Brown

Rowing

1975

Don Thomas

Baseball

1976

Sue Crouse

Basketball and Softball

1976

Steve Raabe

Football

1977

Terry Wymer

Baseball

1978

Jeff Wright

Golf

1978

Jim Couch

Basketball

1978

Bart Ferguson

Basketball

1978

David Simon

Basketball

1979

Bret Ferguson

Baseball

1979

Doak Wright

Golf

1979

Trina Hagemyer

Track

1980

Scott Atkins

Football

1980

Brenda Mauk

Track

1981

Mark Atkins

Golf

1981

Charlie Kelley

Golf

Homorable Mention- All Ohio Basketball 1981

1980

Golf Team

State Champions

1981

Jeff Waaland

Golf

1st Team-All Ohio Golf 1980

1981

Steve Wright

Golf

1982

Lee Burklew

Golf

1982

Bob Brumbaugh

Wrestling

1982

Scott Kretz

Wrestling

1982

Scott Hemminger

Basketball

Year

Name

Sport

Other

1982

Tammy Hillard

Basketball

1st Team-All Ohio Basketball

1980, 1981, 1982

1982

Jim James

Track

1983

Jon Eichar

Basketball

1985

Steve Dillingham

Track

1st Team-All Ohio Track 1985

1986

Greg Mills

Track

1987

John Stewart

Basketball

1989

James Ishmael

Wrestling

1989

Joe Stewart

Wrestling

1990

James Stewart

Wrestling

1991

Chris Boggs

Baseball

Honorable Mention- All Ohio Basketball 1991

1991

Marty Gazarek

Baseball

Special Mention-All Ohio Basketball 1990

2nd team-All Ohio Basketball 1991

1991

Jeff Long

Baseball

1993

Jason Doering

Baseball

1993

Brian Gazarek

Basketball

1993

Adam Wymar

Football

1994

Leanne Watkins

Basketball Track

1995

Mike Clark

Baseball

1995

Football

10-0

1996

Joseph Busch

Football

2nd Team All Ohio Football 1995

1996

Kelly Woodruff

Football

1st Team All Ohio Football

1995

1997

Abby Thompson

Volleyball

1997

Joe De Vaul

Track

1998

Ryan Clark

Baseball

2001

Jeremy Miklovic

Basketball

2004

Carly Flowers

Basketball

Honorable Mention- All Ohio Softball 2004

2006

Josh Eichar

Basketball

2007

Bri Rensch

Softball

1st Team All Ohio Softball 2007

1969-2002

Beryl Hemminger

Athletic Director/Coach

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NBX powered by PANDA Technologies
February 2017
NBLS Website