North Baltimore, Ohio

April 18, 2024 9:05 am

Need A Chiropractor
TOP update from image Dec 2023
The District Update – Water Shed
Logo
Ol’ Jenny
Sept. 2023
Temporary
June 2023 Left Rail
Resize
Fiber Locator
Size Update
Logo & Info Aug 2023
Sept. 2023
OB You’re Expecting

OHSAA Member Schools Well Represented at Rio Olympics

COLUMBUS, Ohio – While following the action from the Games of the XXXI Olympiad in Rio de Janeiro, Brazil, fifteen member schools of the Ohio High School Athletic Association were also cheering on their own alumni who qualified to compete in the Summer Olympics.

 

In addition, two more Ohio high school graduates will compete in the Paralympic Games in Rio in September.

 

“It’s always a thrill to watch the Olympics, but to have so many Ohio high school graduates competing in Rio made it extra special,” said Dave Gray, OHSAA interim commissioner. “We all had an overwhelming sense of pride when we heard ‘Ohio’ associated with a competitor, and to see a few of our own earn medals, too, is something that inspires every kid growing up in Ohio. To be able to represent your country, your state, your school and your family in the Olympic Games is an amazing accomplishment, and we are so proud of them.”

 

Several Ohio media members also made the trek to Brazil for the Games, including Jerod Smalley, sports director at Columbus WCMH-TV and a member of the OHSAA’s Media Advisory Committee

 

“This was an incredible Olympic Games for Ohio athletes, and not just for the medals they won,” Smalley said. “I think of people like Nate Ebner, who took a leave of absence from the New England Patriots to compete in rugby and represent his country in the Olympics. It speaks to the power that the Olympics still has for athletes at all levels. When Kayla Harrison won her gold medal, I was among the first people to talk to her backstage. When I mentioned Ohio she yelled out ‘Go Buckeyes!’ Ohio athletes carry a special pride in what they do and the place they represent.”

 

 

Ohio High School Graduates in Rio

* represented Canada

** represented Puerto Rico

 

Athlete                                  High School                                     Sport                             Result

A.J. Digby                       Tontogany Otsego                      Paralympic Track & Field, Sept. 8-17

Grace Norman                      Xenia Christian                                Paralympic Track & Field, Sept. 8-17

Rachael Adams                     Cincinnati Mt. Notre Dame            Volleyball                      Team won bronze medal

*Kelsie Ahbe                         Uniontown Green                           Track & Field                 Finished 12th in pole vault

**William Barnes                 Columbus Northland                       Track & Field                 Did not compete

Tianna Bartoletta                  Elyria                                               Track & Field                 Gold medal, Long jump

                                                                                                                                            Gold medal, 4×100 meter relay

Charles Conwell                    Cleveland Heights                           Boxing                           Did not medal – Round of 32, 75 kg class

Nate Ebner                            Hilliard Davidson                             Rugby                            Team finished 9th

Kayla Harrison                      Middletown                                    Judo                               Gold medal, 78 kg class

Max Holt                               Cincinnati Purcell Marian               Volleyball                      Team won bronze medal

Emily Infeld                           Cleveland Beaumont                      Track & Field                 Finished 11th in 10,000 meters

Carlin Isles                            Massillon Jackson                           Rugby                            Team finished 9th

Abby Johnston                      Upper Arlington                              Diving                            Finished 12th in 3m springboard

Josh Konieczny                      Toledo St. John’s Jesuit                  Rowing                          Finished 5th in lightweight double sculls

Erik Kynard                            Toledo Rogers                                 Track & Field                 Finished 6th in high jump

Clayton Murphy                    New Madison Tri-Village                Track & Field                 Bronze medal, 800 meters

Jason Pryor                            Lyndhurst Brush                              Fencing                         Did not medal – Round of 32, Epee

Resize
Size Update
Sept. 2023
Sept. 2023
Logo & Info Aug 2023
June 2023 Left Rail
Temporary
Breast Cancer Treatment Rail Ad
Fiber Locator
OB You’re Expecting
Logo
Briar Hill Health Update
Ol’ Jenny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NBX powered by PANDA Technologies
NBLS Website