North Baltimore’s FREE & LOCAL source for online news, sports, information and inspiration!

NBLS Website
Stormy Weather
Internet Iceberg – Cable Shark
Oct. 2018 Update
April 29 Rail
Best 1st Job – Anytime Breakfast
March 25
Nov 2018
Aug 18 2018 – Auto Loan
Weekly Specials

OHSAA Soccer and Volleyball State Tournament Pairings; PLUS Cross Country

COLUMBUS, Ohio – The Ohio High School Athletic Association will conduct state tournaments this week volleyball, soccer and cross country. Please see below for links to cross country state tournament qualifiers and championships information, along with state tournament pairings in volleyball and soccer.

Cross Country State Championships Information

     Saturday, Nov. 10 – National Trail Raceway, Hebron – delayed from Nov. 3 due to flooding on course.

     State Qualifiers, Schedule & More: https://www.ohsaa.org/Sports-Tournaments/Cross-Country/Cross-Country-2018/2018-OHSAA-Cross-Country-State-Tournament-Coverage-Page

2018 OHSAA Volleyball State Tournament Pairings

Statewide Brackets: https://www.ohsaa.org/Sports-Tournaments/Volleyball/Volleyball-2018/2018-OHSAA-State-Volleyball-Tournament-Brackets

All matches at the Nutter Center, Wright State University, Dayton

Home Team Listed First. Rankings are from the Ohio High School Volleyball Coaches Association State Poll released on Monday, October 15, 2018. State tournament media credentials: https://www.ohsaa.org/news/credentials

Division IV

No. 13 Tiffin Calvert (24-3) vs. Portsmouth Clay (24-3), Thurs., Noon

No. 9 Monroeville (24-3) vs. No. 3 New Bremen (23-4), Thurs., 2 p.m.

Division IV State Championship:  Sat., 11 a.m.

Division III

No. 4 Defiance Tinora (28-0) vs. No. 9 Independence (24-3), Thurs., 4 p.m.

No. 18 Versailles (18-10) vs. No. 5 Zoarville Tuscarawas Valley (25-2), Thurs., 6 p.m.

Division III State Championship: Sat., 1 p.m.

Division II

No. 3 Parma Heights Holy Name (24-3) vs. No. 15 Middletown Bishop Fenwick (23-5), Fri., Noon

No. 14 Mentor Lake Catholic (16-11) vs. No. 9 Columbus Bishop Hartley (21-6), Fri., 2 p.m.

Division II State Championship: Sat., 3 p.m.

Division I

Solon (22-5) vs. No. 2 Parma Padua Franciscan (26-1), Fri., 4 p.m.

No. 1 Cincinnati Ursuline Academy (25-2) vs. No. 7 Powell Olentangy Liberty (27-0), Fri., 6 p.m.

Division I State Championship: Sat., 5 p.m.

2018 OHSAA Boys Soccer State Tournament Pairings

Statewide Boys Brackets: https://www.ohsaa.org/Sports-Tournaments/Soccer/Soccer-2018/2018-OHSAA-Boys-Soccer-Statewide-Tournament-Brackets

Home Team Listed First. Rankings are from the Seventh Ohio Scholastic Soccer Coaches Association State Poll released on Monday, October 15, 2018.

Division I

No. 1 Cleveland St. Ignatius (18-1-2) vs. Medina (16-1-4) at North Ridgeville High School, Wed., 7 p.m.

No. 3 Cincinnati Archbishop Moeller (18-1-3) vs. Powell Olentangy Liberty (18-2-0) at Springfield Evans Stadium, Wed., 7 p.m.

Division I State Championship: Sat., at MAPFRE Stadium, TBA

 Division II

No. 1 Bay Village Bay (18-1-2) vs. No. 5 Richfield Revere (16-2-3) at Strongsville High School, Wed., 7 p.m.

Cincinnati Summit Country Day (14-6-0) vs. No. 1 Columbus St. Francis DeSales (18-3-0) at Xenia Doug Adams Stadium, Wed., 7 p.m.

Division II State Championship: Sat., at MAPFRE Stadium, TBA

Division III

No. 8 Archbold (20-1-0) vs. Kirtland (17-1-3) at Sandusky High School, Tues., 8 p.m.

No. 3 Miamisburg Dayton Christian (19-2-1) vs. No. 5 Grandview Heights (16-2-3) at London High School, Wed., 7 p.m.

Division III State Championship: Sat., at MAPFRE Stadium, TBA

2018 OHSAA Girls Soccer State Tournament Pairings

Statewide Girls Brackets: https://www.ohsaa.org/Sports-Tournaments/Soccer/Soccer-2018/2018-OHSAA-Girls-Soccer-Statewide-Tournament-Brackets

Home Team Listed First. Rankings are from the Seventh Ohio Scholastic Soccer Coaches Association State Poll released on Monday, October 15, 2018.

Division I

Strongsville (18-0-3) vs. No. 8 Twinsburg (21-0-0) at Brecksville-Broadview Heights High School, Tues., 7 p.m.

No. 2 Beavercreek (22-0-0) vs. No. 6 Columbus Bishop Watterson (18-1-2) at Springfield Evans Stadium, Tues., 7 p.m.

Division I State Championship: Fri., at MAPFRE Stadium, TBA

 Division II

Bay Village Bay (13-5-3) vs. Mentor Lake Catholic (13-5-1) at Nordonia High School, Tues., 7 p.m.

No. 6 Cincinnati Indian Hill (16-2-3) vs. No. 9 Sunbury Big Walnut (14-2-4) at Xenia Doug Adams Stadium, Tues., 7 p.m.

Division II State Championship: Fri., at MAPFRE Stadium, TBA

Division III

Archbold (16-1-4) vs. No. 2 Kirtland (19-2-0) at Sandusky High School, Tues., 6 p.m.

No. 1 Cincinnati Country Day (18-2-0) No. 8 Zanesville Bishop Rosecrans (15-2-3) at London High School, Tues., 7 p.m.

Division III State Championship: Fri., at MAPFRE Stadium, TBA

Leave a comment or information HERE - Must include FIRST & LAST NAME!

CONTACT NBX:
419.581.9629 (leave message)
Available ONLINE 24/7/365
NBX powered by PANDA Technologies
Kelley Jan 2016
Lynn – Rose Slider
Logo Panel April 2017
T and J Jan 2016
February 2017
October 2018 Rail
Gerdeman Ins Jan 2016
NBXpress Archives
  • 2018 (1878)
  • 2017 (2183)
  • 2016 (2101)
  • 2015 (2131)
  • 2014 (384)