March 2020
Program and Wellness Specialist
Ol’ Jenny
Briar Hill Health Update
January Start with us
Weekly Specials
Oct. 2018 Update
Gerdeman Ins Jan 2016
Logo
May 2019
BVH March 2020

Swimmers Compete in State Swim Meet

Wood County Special Olympic athletes participated at the state swim meet held December 6 & 7.  The event was held on The Ohio State University’s campus at the Bill and Mae McCorkle Aquatics Pavilion.

Wood County Special Olympics provides year round sports training and opportunities to compete in 12 sports.  Over 450 athletes participate in one or more sports.  The program is operated by Wood Lane (Wood County Board of Developmental Disabilities).  Additional information about the program is available on the web at www.woodlane.us or by contacting Mary Sehmann at (419) 352-5115 or msehmann@woodlane.us.

 

Each swimmer competes in two events:

 Wood County State Swim Meet 2014- Final Results
Maggie Hunt50m Free: 51.58 5th50m Back: 1:05.14 2nd
Abbie Simmons50m Free: 51.33 4th100m Free: 1:54.48 2nd
Mary Bigaila50m Free: 55.33 1st25m Fly: 27.01 2nd
Kim Paxton50m Free: 52.10 3rd50m Back: 1:06.48 4th
Anne Schooley50m Free: 44.47 2nd50m Back: 56.42 2nd
Tonya Gebby50m Free: 1:04.67 3rd50m Back: 1:16.45 1st
Shane Camden50m Free: 1:19.22 3rd25m Free: 31.25 3rd
Dale Dewey50m Free: 1:18.18 4th25m Back: 34.26 1st
Trevor Sachs50m Free: 1:05.80 1st50m Back: 1:21.89 6th
Ryan Rath50m Free: 1:01.33 3rd25m Free: 23.07 2nd
Daniel Bowen50m Free: 1:05.46 3rd25m Free: 26.85 1st
Stephen Scholl50m Free: –100m Free: 3:07.55 3rd
Mike Stanford50m Free: 1:10.83 2nd100m Free: 2:38.43 3rd
Dennis Miller50m Free: 1:36.5125m Free: 37.46 3rd
Jason Rupert100m Breast: 1:56.09 3rd100m Fre: 1:29.75 2nd
Kim Fechter200m Back: 5:18.63 2nd100m Fly: 2:38.60 3rd
Melissa Frizado25m Free: 53.79 2nd25m Back: 52.20 4th
Christopher Schuckers25m Free: 58.92 3rd25m Back: 1:25.61 5th
Katy Rupert200m Free: 3:45.29 1st25m Fly: 28.43 5th
These are the relay teams:
4x50m Free RelayAnne SchooleyKim Paxton
3:21. 80 1stAbbie SimmonsKatie Rupert
4×25 Medley RelayMaggie HuntMary Bigaila
1:43.50 1stJason RupertRyan Rath
4×25 Freestyle RelayShane CamdenTrevor Sachs
2:08.09 2ndDanny BowenDale Dewey

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NBX powered by PANDA Technologies
February 2017
NBLS Website